Sborový prapor

Sborový prapor byl zakoupen v roce 1882. Na jeho pořízení zaplatil každý člen 1 zlatý a 60 krejcarů, což je důkazem velkého nadšení pro hasičskou myšlenku. Z dochovaných záznamů víme, že sbor měl v tu dobu 25 členů. Do padesátých let 20. století byl jediným praporem v tehdejší Ledečské župě, kam Křivsoudov patřil. Prvním praporečníkem ustanoven Antonín Zelenka č. p. 9.

 

Popis praporu:

Rozměry praporu, zpracování a materiál: 200 x 130 cm, vyšívaný na sametové látce.

Vyobrazení lícové a rubové strany:

Líc: Na červené ploše uprostřed našitý na plátně namalovaný barevný obraz patrona hasičů sv. Floriána (viditelný ze dvou třetin) oválného tvaru, který je zlatavě orámovaný. Bez dalších nápisů.

 

 

Rub: Na červené ploše uprostřed našitý na plátně namalovaný barevný obraz oválného tvaru, který je zlatavě orámovaný. Na obraze je na modré ploše vymalován hasičský emblém tvořený černou hasičskou přilbou z počátků sborů, pod ní zavěšené smotané Iano, za ním zkřížené sekyrky různých tvarů a vodorovně žebřík, vše v přirozených barvách. Jinak plocha praporu bez dalších nápisů.

Lemování praporu: Obšit zlatavou šňůrou se zlatavými třásněmi po obvodu, mimo strany u žerdi.

 

 

Stuhy k praporu:

Prapor má dvě stuhy, červenou a bílou jednostranně vyšívané, na červené nápis zlatavým písmem ,,SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ" a na bílé rovněž zlatavými písmeny ,,KŘIVSOUDOV 1882".

 

 

Současné umístění a uložení praporu:

Prapor je upevněn na žerdi a uložen na Obecním úřadě, používán je při slavnostních příležitostech.

 

Den české historie 2016